Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Dandenong District Cricket Association - Turf 1
Round GF - Sat 21 Mar 2020 (12:00PM), Sun 22 Mar 2020 (12:00PM)
BerwickdrewBuckley Ridges
Venue: Carroll Reserve Oval #2 (Turf)Match ID: 3421137
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
Dandenong District Cricket Association - Turf 4
Round SF - Sat 7 Mar 2020 (12:30PM), Sun 8 Mar 2020 (12:30PM)
DovetondefBerwick
Venue: Robinson ReserveMatch ID: 3421145
Umpires: Umpire1: Dave Huntington  Umpire2: James Richardson  
Scorers:  Not specified
Kerezovic, Ian
Bundy, Kaine S (c)
Johnson, Stuart B
Hendy, Ryan S
Smart, Kenneth M
Wilson, Nathan
Brandon, Scott (+)
Johnson, Ricky J
Kamali, Ali R
Wilson, Jack
Bundy, Glenn A
 
Malloy, Michael J
Dalzotto, Michael
Oliver, Brayden S (c)
Fowkes, Cooper A
Jassal, Jeshua C
Cross, Tristan
Curtain, William J (+)
Curtain, Samuel M
Stones, Ethan
Constable, Bradley
Curtain, Matt
 
Coach:  Carr, Will N
Dandenong District Cricket Association - B Grade
Round 14 - Sat 29 Feb 2020 (1:00PM)
BerwickdefNorth Dandenong
Venue: Edwin Flack ReserveMatch ID: 3195940
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Bergwerf, Darren (c)
Yue, Chris
Debono, Craig
Bourke, Mitchell A
Fowkes, Tyler
bergwerf, aaron
Dumesny, Matthew N
Dupree, Jack
Mangat, Harmandeep
Dupree, John
Stephenson, Ryan
 
Team not available
Dandenong District Cricket Association - D Grade
Round 14 - Sat 29 Feb 2020 (1:00PM)
BeaconsfieldtiedBerwick
Venue: Holm Park Reserve Oval #2Match ID: 3193028
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Hocking, Wayne (+)
Holden, Wayne
Hanrahan, Dale (c)
Perrone, Damian
Wilson, Brent
Hester, Shane
Balasuriya, Brayden
Della Bosca, Oliver
Hocking, Craig
McLean, Jacob
Varcoe, Damian
 
Coach:  Goodes, Nathan J
 
Sharma, Nilesh
Curtis, Simon E
Wilcock, Geoff
Henry, Ray
Boland, Damon
McCreesh, Conor
Waters, Ben D
Drake, Jarrett
Du Plessis, Jake
Breen, Lachlan
boland, shane d (c)
 
Coach:  Carr, Will N
Dandenong District Cricket Association - Under 17 - 1
Round SF - Sat 7 Mar 2020 (8:30AM), Sun 8 Mar 2020 (8:30AM)
CranbournedefBerwick
Venue: Camms Reserve LeftMatch ID: 3421259
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Coburn, Mitchell
Bachhal, Kanwaldeep S
Bandaranayake, Joel
Bell, Hans
Gamage, Dhanusha
Samarakoon, Kushan
Sathyajith, Vithum
Sathyajith, Sen
Mitchell, Ricky J
Kannan, Harrish A
Sapkota, Sishir
Rehal, Rohan
 
Binns, Jaxon
Constable, Bradley
Cross, Tristan
Curtain, William J
De Zilwa, Grehem
Goodes, Jake M
Herkess, Brodie (+)
Jassal, Isaiah C (c)
Pastras - Jnr, Nicholas
Paul, Lachlan
Ramkumar, Ramkishore
Stones, Ethan
 
Coach:  Brown, Lachlan J
Team Manager:  Jassal, Kamal
Scorer:  Stones, Jon
Dandenong District Cricket Association - Under 17 - 2
Round GF - Sat 14 Mar 2020 (8:30AM), Sun 15 Mar 2020 (8:30AM)
Noble ParkdefBerwick
Venue: Ross Reserve Oval #2 (Synthetic)Match ID: 3421262
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Benedict, Kobi (+)
D'Souza, Neil (c)
Desai, Kunj
Frank, Brendan
Frank, Jason
Gibbon, Jordan
Monteiro, Jaden
Nagpal, Rishi
Patel, Jenil
Patel, Kirtan
Pearson, Matthew J
Tucker-Dar, Harrison
 
Metcalf, Rhys
Moore, Harrison
Mazzagatti, Beaudi J
Bourke, Mitchell A
Ferguson, Mitchell G
Mack, Brodie
Smith, Cameron
Bourke, Ethan A (c)
De Zilwa, Grehem
Breen, Lachlan (+)
McDonald, Ben
Satheeshkumar, Sharan
Chopra, Raunaq (sub)
 
Coach:  Bourke, Anthony
Team Manager:  Bourke, Anthony
Dandenong District Cricket Association - Under 15 - 1
Round SF - Sat 7 Mar 2020 (8:30AM), Sun 8 Mar 2020 (8:30AM)
Berwickdef byLynbrook
Venue: Edwin Flack ReserveMatch ID: 3421271
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
French, Aiden
Dupree, Jack (+)
Reddy, Abhijit M
Wemyss, Ben (c)
Siegelwin, Crandel S
Fowkes, Tyler
Fishley, Douglas
Marsham, Tex
Sehgal, Sai
Kemp, Noah J
Williams, Mason
SHARMA, NIVAAN (sub)
 
Coach:  Dupree, John
 
Singh, Jay (c)
Singh, Prabjeet
Panjetta, Gurmilan
Rehal, Ronit
Gurm, Japtesh Singh
Ramesh, Suraj
Naron, Adithya
Rao, Rithvik (+)
Dhillon, Bharatinder
Gakhal, Raman
Powar, Tajbir
 
Coach:  Gakhal, Harvi
Dandenong District Cricket Association - Under 15 - 2
Round 4 - Sat 16 Nov 2019 (8:30AM), Sat 23 Nov 2019 (8:30AM)
Springvale SouthdefBerwick
Venue: Coomoora Reserve Oval #2 (Synthetic)Match ID: 3321081
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Bochel, Brodie
Cooper, Angus J (c)
Keatinge, Mason
Brooks, Riley J
Phillips, Cohen J
Williams, Shamus
McParland, Logan
Murphy, Thomas
McGaw, Lewis (+)
Jothiravi, Leeroy
Singh, Ishtveer
 
Coach:  Arter, Darren R
Scorer:  Cooper, Anthony W
 
Sheehan, Daniel B
gamage, januk
Joshi, Ishan
Williams, Mason
Polson, Lachlan
Bhowmick, Ishaan
Moore, Fletcher
Giddins, Jake
Douglas, Jensen G
YEAROT, BENJAMIN
Chowdhury, Mehran
Williams, Ryley
 
Coach:  Moore, Andrew
Dandenong District Cricket Association - Under 15 - 3
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
Noble ParkdefBerwick White
Venue: Wachter Reserve Oval # 2 (Synthetic)Match ID: 3321174
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
UDAYAKUMAR, NIKITH
rajesh, vimal joshua
Kumar, Sparsh
Segota, Nicholas
Samararathne, Alex
Parekkattil, Rahul Robin
Joshi, Viresh V
Kappiyoor, Niranjan
Kulkarni, Sandeep
Happawana, Dion
Sahota, Jashan
 
Coach:  Segota, Steven
 
Pussalle, Ruwin
hawkins, Douglas
Parrant, Samuel
Mealia, Ryan
Nanayakkara, Denel
Muhammad Bilal, Umer
Osborne, Ben
harrop, finlay
Taylor, Noah
Smith, Jack
Wilson, Justin
 
Coach:  Mealia, Karl
Dandenong District Cricket Association - Under 15 - 3
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
Berwick Bluedef byNarre Warren
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Sheehan, Daniel B (c)
Douglas, Jensen G
Giddins, Jake (+)
YEAROT, BENJAMIN
Moore, Fletcher
gamage, januk
Polson, Lachlan
Bhowmick, Ishaan
Polson, Benjamin
Williams, Ryley
Chowdhury, Mehran
 
Coach:  Moore, Andrew
 
Simpson, Brodie (c)
Syed, Sultan
Hareesh Kumar, Aditya
Williamson, Kyle M (+)
Chanana, Rajiv
Siriwardane, Tiran
Shahzad, Talal
Valentine, Joshua S
Mallinson, Joe
Fernandes, Nathan
Mathur, Aarush
Shahid, Saad
 
Coach:  Gulavin, Declan P
Dandenong District Cricket Association - Under 13 - 1
Round GF - Sat 14 Mar 2020 (8:30AM), Sun 15 Mar 2020 (8:30AM)
Lynbrook Bluedef byBerwick
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Hewawasam, Trevin
Chinnappa Raja, Vyomesh
Karir, Hukam
Thomas, Shaun (+)
Hyderabad, Meera
Araich, Jaikar Singh S
Narayana, Taylan
Gill, Hasrat
Pawar, Simarjit
Ghuman, Avneet
Singh, Jujhar
Kumar, Goransh
 
Coach:  Rabaut, Elvis
 
Oost, Jake M
Owen, Jude W
Perera, Mayanka
Inglis, Charlie
Devenish, Benjamin A
Linden, Dylan
Singh, Kanvar
Ramkumar, Akshay
Peiris, Hasith
Pandey, Paarth
Smith, Paige
Doran, Tyler
Oost, Brodie Z (sub)
 
Coach:  Doran, Ben
Dandenong District Cricket Association - Under 13 - 2
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
BYEvBerwick
Team not available
 
Team not available
Team not available
Dandenong District Cricket Association - Under 13 - 3
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
BerwickdefLynbrook
Venue: Kalora ParkMatch ID: 3321319
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Kumarasinghe, Yohan
Logan, Daniel
Parthi, Sai
Malalasekera, Dian
Mottau, Harry (c)
Parrant, Jacob (+)
Kotian, Gaurav
Karthik, Krishank (+)
 
Coach:  Logan, Kate
 
Kalam, Ehan
Oberoi, Harkeerat Singh (c)
Dhillon, Ekambir Singh
Luck, Deacon (+)
Narayana, Rylan
Kaur, Kamaljot
Jainudeen, Milahn
Weerasinghe Arachchilage, Ranuga
Damodar, Saket (+)
Joshi, Devish
 
Coach:  Oberoi, Prabhjot S
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 1 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Berwick Cubsdef byBerwick Springs
Venue: Berwick Primary SchoolMatch ID: 3347978
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Chandra, Rajveer
Gandhi, Ranen
Goff, Cruz
Malik, Aarav
Malik, Maadhav
Mulholland, Blake
Patel, Shaurya
Williams, Ryley
 
Bhatt, Vivaan
Senthil kumar, Kishen
Santhanam, Anirud
Saldi, Reyan
Thareja, Ayaan
Desai, Ishaan
Palla, Siddharta
Pirapakaran, Vinujan
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 1 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Narre South GoldvBerwick Bears
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 1 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Berwick BluevEndeavour Hills Gold
Venue: Edwin Flack ReserveMatch ID: 3347976
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Oost, Brodie Z
James, Eli B
Goodes, Jackson T
Baxter, Joel
Allan, Harvey
Williams, Sam
Woodman, Beau
Polson, Benjamin
Alman, Rhys
 
Coach:  Oost, Simon
 
Kelly, Xavier
Singh, Savier Deep
Pardo, Micah
Jansen, Joshua
Jansen, Seth
Rajapaksha, Hikkaduwage S
Kingslin, Jerin
Kapugamage, Thehan
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 1 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Lynbrook Bluedef byBerwick Silver
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Murphy, Jaxon (c)
Sharma, Krishav
Mathisoody, Ajeesh
Onley, Ashton
Bakker, Reilly (+)
Gale, Hamish
Sujithkumar, Kirti
Farooqi, Mohammad Mikail
Kumar, Rishith
 
Coach:  Farooqi, Mohammad Imran
Team Manager:  Milo, Paul S
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 4 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Berwick GrizzliesdefBerwick White
Venue: Timbarra Primary SchoolMatch ID: 3348527
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Mottau, Harry
Kuruwita, Yevin
Suresh, Shaileshwar
Gamble, Mitchell
Avis, Patel
SOUSA, DION
Bawa, Rishab
Alexander, Aiden
Gullifer, Leroy
 
Coach:  Moore, Andrew
 
Team not available
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 4 Fri
Round 17 - Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Berwick GrizzliesdefBerwick White
Venue: Timbarra Primary SchoolMatch ID: 3348527
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Mottau, Harry
Kuruwita, Yevin
Suresh, Shaileshwar
Gamble, Mitchell
Avis, Patel
SOUSA, DION
Bawa, Rishab
Alexander, Aiden
Gullifer, Leroy
 
Coach:  Moore, Andrew
 
Team not available
Dandenong District Cricket Association - Under 11 - 2 Fri
Round 2 - Fri 25 Oct 2019 (5:15PM)
Berwick Springs Greendef byBerwick Silver
Venue: Grices Road ReserveMatch ID: 3347984
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Fernando, Diyon
Ramesh, Haveesh
Raghavendra, Aadarsh
Ranasinghe, Akitha
Fernando, Methan
Boparai, Guransh singh
Sivasuthan, Vidhujan
Govindaraj, Tarun
 
Coach:  Kandan, Senthil Kumar
 
Gale, Hamish (c)
Mathisoody, Ajeesh
Bakker, Reilly (+)
Farooqi, Mohammad Mikail
Sujithkumar, Kirti
Sharma, Krishav
Kumar, Rishith
Onley, Ashton
Murphy, Jaxon
 
Coach:  Farooqi, Mohammad Imran
Dandenong District Cricket Association - Under 13 - 4
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
BerwickdefKeysborough
Venue: Akoonah ParkMatch ID: 3321377
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Allan, Harvey (+)
Gandhi, Ranen
James, Eli B
Farooqi, Mohammad Mikail
Woodman, Beau
Mohammed, Rayhaan
Oost, Brodie Z (c)
Malik, Aarav
Williams, Sam
Baxter, Joel
Alman, Rhys
Malik, Maadhav
 
Coach:  Farooqi, Mohammad Imran
Team Manager:  Milo, Paul S
 
Raj, Rajendrasinh
Kotha , Srinivas
Kishan, Jordan
Thiedeman, Caleb
Gunasekera, Jai G
Mule, Harley
Elankathir, Nithilan
INAMPUDI, BHAVESH
INAMPUDI, BHANU PRAKASH
Martin, Roel
 
Coach:  Inampudi, Venkata V
Dandenong District Cricket Association - Under 17 - 3
Round 11 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
Heinz Southern DistrictsdefBerwick
Venue: Reedy Reserve Oval #3 (Synthetic)Match ID: 3326794
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Sully, Jasper
Kearney, Jett (c)
Knight, Jaxon
Hellier, Joel B
Gardiner, Cooper J
Reddy, Thomas (+)
Rickard, Thomas
Davie, Eathen
Cannon, Noah
Ali, Safdar
Blackman, Tyson
 
Coach:  Peake, Wayne
 
Chettiar, Aneesh
Murphy, Baxter
Yu, Jordan
Cockayne, Bailey
Chopra, Raunaq
Harrop, Ben
Pedro, Daniel
kathriarachchi, nadira
Thakkar, Dharmik
O’Shannessy, Darcy
Dandenong District Cricket Association - Turf 5
Round SF - Sat 7 Mar 2020 (12:30PM), Sun 8 Mar 2020 (12:30PM)
Doveton NorthdefBerwick
Venue: Power Road ReserveMatch ID: 3421236
Umpires: Umpire1: Neil Evans  Umpire2: Greg Hulm  
Scorers:  Not specified
Rezai, Zamin a
Ali, Arif
Ali, Shujaat
Ali, Wajahat
Ali, Sekander (+)
Nazari, Hussain D
Hussaini, Mohammad H
Kamali, Yahya
Haideri, Ali
Mehdi, Sayed
Zahir, Ahmed
Tanveer, Ali
 
Barnard, Aaron M
Viney, Wayne (c)
Ryan, Matthew W
Siritunga, Joshua
Mazzagatti, Beaudi J
Paul, Lachlan
Stephenson, Ryan (+)
Bourke, Mitchell A
Bourke, Ethan A
Dumesny, Matthew N
De Zilwa, Grehem
 
Coach:  Carr, Will N
Scorer:  Moore, Matthew D
Cricket Victoria Regional Big Bash - CV Regional Big Bash
Round SF - Sun 8 Dec 2019 (2:30PM)
Berwickdef byLangwarrin
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Bevan, Cory J
Brown, Lachlan J
Chasemore, Matthew F
Cleland, Jordan
Goodes, Jarrod W
Holden, Joshua D
Jassal, Isaiah C
Kellepotha, Ruwantha P
Robertson, Matthew J
Rose, Brendan A
Wilcock, James D
 
Campbell, Travis (c)
Lancaster, Robbie
Coutts, Malcolm
Hussey, Thomas J (+)
Prosser, Matthew
Prosser, Jake
Paterson, Leigh
Davie, Riley
Campbell, Ricky
Prosser, Sam
Edwards, Joshua D
Davie, Matthew (sub)
 
Scorer:  Brearley, Roger
Dandenong District Cricket Association - Turf 1 Reserves
Round GF - Sat 14 Mar 2020 (12:30PM), Sun 15 Mar 2020 (12:30PM)
Narre SouthdefBerwick
Venue: Sweeney Reserve Oval #1 (Turf)Match ID: 3421159
Umpires: Umpire1: Allen Bevern  Umpire2: Rory Ludowyk  
Scorers:  Not specified
Batrouney, Andrew R
McVicar, Jakeb J
Wijesinghe, Ruween T
Flynn, Luke
McDonald, Scott
Vaughan, Dale
Jayasuriya Arachchige, Vineth D
Chandel, Rohan
Mir, Naseem
Wilson, Brendan L (c) (+)
Dinesh, Sanka
 
Scorer:  Wilson, Rob
 
Crawford, Ryan
Shirt, Nicholas A (c)
Shirt, Mitchell A
Taylor, Andrew C
Phillips, Jack P
McDonnell, Jordan
Jassal, Isaiah C
Binns, Jaxon
Binns, Mason
Herkess, Brodie (+)
Sharlassian, Harry
Stones, Ethan (sub)
 
Coach:  Carr, Will N
Dandenong District Cricket Association - Girls Junior Comp
Round 11 - Tue 11 Feb 2020 (5:00PM)
BYEvBerwick Blue
Team not available
 
Hemrajani, Suhavni
Natalwala, Sakina
KOTIAN, ANTRA A
********
 
Coach:  Pace, Keely
Dandenong District Cricket Association - Girls Junior Comp
Round 11 - Tue 11 Feb 2020 (5:00PM)
Berwick Whitedef byNarre South Navy
Venue: Edwin Flack ReserveMatch ID: 3368912
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Perera, Jethri
Satheeshkumar, Pranaya
Hawkins, Gabrielle
Sharma, Yana
Jajpura, Ishi
 
Coach:  Taylor, Natalie E
 
Davey, Mia
Brandum, Georgia
Tarini, Sahana
Gibbs, Ashlynn
Gibbs, Keeley
Thangadurai, Dharshini
RAGUPATHI, ANANYA
de Vries, Indyanna
 
Coach:  Balcombe, Matt
Team Manager:  Brandum, Amanda
Dandenong District Cricket Association - T20
Round SF - Tue 11 Feb 2020 (5:15PM)
Berwickdef bySpringvale South
Venue: Arch Brown ReserveMatch ID: 3396376
Umpires: Umpire1: Allen Bevern  Umpire2: Terry Helleren  
Scorers:  Not specified
Chasemore, Matthew F (c)
Holden, Joshua D
Goodes, Jarrod W
Brown, Lachlan J (+)
Baxter, Blade E
Rose, Brendan A
Jassal, Isaiah C
Robertson, Matthew J
Kellepotha, Ruwantha P
Phillips, Jack P
Wilcock, James D
 
Forsyth, Brett S (c)
Straker, Jarryd L
Hamilton, Liam A (+)
Staude, Andrew H
Ford, Timothy M
Quirk, Ryan
Sharp, Brayden A
Braid-Ball, Kallan
Wetering, Sam M
Ballal, Akshay
Javid, Ateeq